Horizon - en to ja translation catalogue (620 entries)

en:  - End
ja:  - 終了

en: %(dev)s on instance %(instance_name)s
ja: インスタンス %(instance_name)s 上の %(dev)s

en: %(name)s | %(RAM)s RAM | %(VCPU)s VCPU | %(disk)s Disk
ja: %(name)s | %(RAM)s メモリー | %(VCPU)s 仮想 CPU | %(disk)s ディスク

en: %(type)s (%(backend)s backend)
ja: %(type)s (%(backend)s バックエンド)

en: %s (current)
ja: %s (カレント)

en: %s instances
ja: %s インスタンス

en: A container is a storage compartment for your data and provides a way for you to organize your data. You can think of a container as a folder in Windows &reg; or a directory in UNIX &reg;. The primary difference between a container and these other file system concepts is that containers cannot be nested. You can, however, create an unlimited number of containers within your account. Data must be stored in a container so you must have at least one container defined in your account prior to uploading data.
ja: コンテナーはデータのストレージの区画です。データを整理する手段を提供します。Windows &reg; のフォルダーや UNIX &reg; のディレクトリーのようにコンテナーを考えることができます。コンテナーとこれらのファイルシステムの概念の主な違いは、コンテナーは入れ子にできないことです。しかしながら、アカウントの中に無制限のコンテナーを作成できます。データはコンテナーに保存する必要があります。そのため、データをアップロードする前に、少なくとも一つのコンテナーをアカウントに定義する必要があります。

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
ja: インスタンスが構築された後に実行されるスクリプトまたは一組のコマンドです（最大 16 kb）。

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
ja: 利用可能なクォータは %(avail)iGB しかないため、%(req)iGB のボリュームは作成できません。

en: AKI - Amazon Kernel Image
ja: AKI - Amazon カーネル・イメージ

en: ALLOW %(from)s:%(to)s from %(cidr)s
ja: %(cidr)s からポート番号 %(from)s:%(to)s への通信を許可

en: ALLOW %(from)s:%(to)s from %(group)s
ja: %(group)s からポート番号 %(from)s:%(to)s への通信を許可

en: AMI - Amazon Machine Image
ja: AMI - Amazon マシン・イメージ

en: API Endpoints
ja: API エンドポイント

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ja: ARI - Amazon ラムディスク・イメージ

en: Access & Security
ja: アクセスとセキュリティ

en: Access &amp; Security
ja: アクセスとセキュリティ

en: Add
ja: 追加

en: Add New User
ja: 新規ユーザーの追加

en: Add New Users
ja: 新規ユーザーの追加

en: Add Project
ja: プロジェクトの追加

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Add Subnet
ja: サブネットの追加

en: Add To Project
ja: プロジェクトへの追加

en: Add User To Project
ja: プロジェクトへの追加

en: Admin
ja: 管理

en: Admin State
ja: 管理者状態

en: All Instances
ja: すべてのインスタンス

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: Allocate Floating IP
ja: Floating IP の確保

en: Allocate IP
ja: IP の確保

en: Allocate IP To Project
ja: IP をプロジェクトに割り当てます

en: Allocate a floating IP from a given floating ip pool.
ja: 指定した Floating IP プールから Floating IP を確保します。

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ja: Floating IP %(ip)s を割り当てました。

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
ja: イメージを読み込む外部 (HTTP) URL。

en: An instance can be launched with varying types of attached storage. You may select from those options here.
ja: インスタンスはさまざまな形式のストレージを接続して起動できます。ここからこれらのオプションを選択できます。

en: An object is the basic storage entity and any optional metadata that represents the files you store in the OpenStack Object Storage system. When you upload data to OpenStack Object Storage, the data is stored as-is (no compression or encryption) and consists of a location (container), the object's name, and any metadata consisting of key/value pairs.
ja: オブジェクトは、基本的なストレージ・エンティティ、および OpenStack Object Storage システムに保存するファイルを表現するあらゆるオプションのメタデータです。OpenStack Object Storage にデータをアップロードするとき、データはそのまま（圧縮や暗号化はしない）で保存されます。そして、保存場所（コンテナー）、オブジェクトの名前、キー・バリュー組のあらゆるメタデータから構成されます。

en: An unexpected error occurred while processing your request.  Please try your request again.
ja: リクエストの処理中に予期しないエラーが発生しました。再びリクエストを試行してください。

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: Associate
ja: 割り当て

en: Associate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て

en: Attach To Instance
ja: インスタンスへの接続

en: Attach Volume
ja: ボリュームの接続

en: Attach to Instance
ja: インスタンスへの接続

en: Attached
ja: 接続しました

en: Attached To
ja: 接続先

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
ja: %(instance)s の %(dev)s に接続しました

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
ja: ボリューム %(vol)s をインスタンス %(inst)s の %(dev)s に接続しています。

en: Attachments
ja: 接続状況

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume).
ja: ボリュームのスナップショットから起動します（新しいボリュームを作成します）。

en: Boot from volume.
ja: ボリュームから起動します。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Choose a snapshot
ja: スナップショットの選択

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
ja: ネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24)

en: Click here to show only VNC
ja: VNC のみを表示するにはここをクリックします

en: Clicking "Download EC2 Credentials" will download a zip file which includes an rc file with your access/secret keys, as well as your x509 private key and certificate.
ja: "EC2 認証情報のダウンロード" をクリックすることにより、アクセスキー・シークレットキーを持つ rc ファイル、x509 プライベートキーおよび証明書を含む zip ファイルをダウンロードします。

en: Code
ja: コード

en: Confirm Password
ja: パスワード (確認)

en: Container
ja: コンテナー

en: Container Format
ja: 格納形式

en: Container Name
ja: コンテナー名

en: Container created successfully.
ja: コンテナーが正常に作成されました。

en: Containers
ja: コンテナー

en: Control access to your instance via keypairs, security groups, and other mechanisms.
ja: キーペア、セキュリティグループ、および他のメカニズムを通してインスタンスへのアクセスを制御します。

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
ja: "%(orig)s" を "%(dest)s" に "%(new)s" としてコピーします。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Object
ja: オブジェクトのコピー

en: Create
ja: 作成

en: Create An Image
ja: イメージの作成

en: Create Container
ja: コンテナーの作成

en: Create Flavor
ja: インタスタンスタイプの作成

en: Create Folder
ja: フォルダーの作成

en: Create Image
ja: イメージの作成

en: Create Keypair
ja: キーペアの作成

en: Create Network
ja: ネットワークの作成

en: Create Port
ja: ポートの作成

en: Create Project
ja: プロジェクトの作成

en: Create Security Group
ja: セキュリティグループの作成

en: Create Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create Subnet
ja: サブネットの作成

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Create User for project '%(tenant_name)s'.
ja: プロジェクト '%(tenant_name)s' のユーザーを作成します。

en: Create Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショットの作成

en: Create a Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create a Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create a Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショットの作成

en: Created
ja: 作成日時

en: Created flavor "%s".
ja: インタスタンスタイプ "%s" を作成しました。

en: Created network "%s".
ja: ネットワーク "%s" を作成しました。

en: Created new project "%s".
ja: 新規プロジェクト "%s" を作成しました。

en: Creating volume snapshot "%s"
ja: ボリュームのスナップショット "%s" を作成しています

en: Currently only images available via an HTTP URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service. Compressed image binaries are supported (.zip and .tar.gz.)
ja: 現在は HTTP URL 経由で利用可能なイメージのみがサポートされます。イメージの場所は Image Service にアクセス可能である必要があります。圧縮イメージがサポートされます (.zip および .tar.gz.)。

en: Custom Properties
ja: カスタム属性

en: Customization Script
ja: カスタマイズ・スクリプト

en: Default Quotas
ja: デフォルト クォータ

en: Delete on Terminate
ja: 終了時に削除します

en: Delete volume on instance terminate
ja: インスタンス終了時にボリュームを削除します

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Destination container
ja: 宛先コンテナー

en: Destination object name
ja: 宛先オブジェクト名

en: Detach
ja: 切断します

en: Detached
ja: 切断しました

en: Detaching
ja: 切断中

en: Details
ja: 詳細

en: Device Attached
ja: デバイスを接続しました

en: Device ID
ja: デバイス ID

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Disable
ja: 無効化

en: Disabled
ja: 無効化しました

en: Disassociate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て解除

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk Format
ja: ディスク形式

en: Disk GB Hours
ja: ディスク GB × 時間

en: Don't boot from a volume.
ja: ボリュームから起動しません。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download CSV Summary
ja: CSV ダウンロード

en: Download EC2 Credentials
ja: EC2 認証情報のダウンロード

en: Download Keypair
ja: キーペアのダウンロード

en: Download OpenStack RC File
ja: OpenStack RC ファイルのダウンロード

en: Download RC File
ja: RC ファイルのダウンロード

en: Download keypair &quot;%(keypair_name)s&quot;
ja: キーペア &quot;%(keypair_name)s&quot; のダウンロード

en: Download the RC file for the selected project, then type "source openrc" in the terminal to configure your environment to communicate with OpenStack.
ja: OpenStack と通信するよう環境を設定するには、選択したプロジェクトに対する RC ファイルをダウンロードします。そして、ターミナルにおいて "source openrc" と入力します。

en: EC2 Credentials
ja: EC2 認証情報

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Attachments
ja: 接続の編集

en: Edit Flavor
ja: インタスタンスタイプの編集

en: Edit Instance
ja: インスタンスの編集

en: Edit Network
ja: ネットワークの編集

en: Edit Port
ja: ポートの編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトの編集

en: Edit Rules
ja: ルールの編集

en: Edit Security Group Rules
ja: セキュリティグループのルールの変更

en: Edit Subnet
ja: サブネットの編集

en: Either CIDR or Source Group may be specified, but not both.
ja: CIDR またはソースグループが指定できますが、両方はできません。

en: Email
ja: メール

en: Enable
ja: 有効化

en: Enabled
ja: 有効化しました

en: English
ja: 英語

en: Ephemeral Disk
ja: 一時ディスク

en: Ephemeral Disk GB
ja: 一時ディスク GB

en: Error Downloading RC File: %s
ja: RC ファイル %s のダウンロードに失敗しました。

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ja: zip ファイル %(exc)s の書き込みに失敗しました。

en: Euca2ools state
ja: Euca2ools の状態

en: Failed to add %s project members and set project quotas.
ja: %s プロジェクトメンバーの追加とプロジェクトのクォータの設定に失敗しました。

en: Failed to create a port for network %s
ja: ネットワーク %s のポートの作成に失敗しました

en: Failed to create network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の作成に失敗しました。

en: Failed to create network %s
ja: ネットワーク %s の作成に失敗しました

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s".
ja: ネットワーク "%(net)s" のサブネット "%(sub)s" の作成に失敗しました。

en: Failed to create subnet %s
ja: サブネット %s の作成に失敗しました

en: Failed to delete network %s
ja: ネットワーク %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete subnet %s
ja: サブネット %s の削除に失敗しました

en: Failed to modify %s project members and update project quotas.
ja: %s プロジェクトのメンバーの変更とプロジェクトのクォータの更新に失敗しました

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
ja: サブネットのネットワーク %s の取得に失敗しました

en: Failed to update network %s
ja: ネットワーク %s の更新に失敗しました

en: Failed to update port %s
ja: ポート %s の更新に失敗しました

en: Failed to update subnet %s
ja: サブネット %s の更新に失敗しました

en: File
ja: ファイル

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: Finish
ja: 完了

en: Fixed IP
ja: 固定 IP

en: Fixed IPs
ja: 固定 IP

en: Flavor
ja: インタスタンスタイプ

en: Flavor Details
ja: インタスタンスタイプの詳細

en: Flavor Name
ja: インタスタンスタイプ名

en: Flavors
ja: インタスタンスタイプ

en: Floating IP Pool
ja: Floating IP プール

en: Floating IPs
ja: Floating IP

en: Folder
ja: フォルダー

en: Folder created successfully.
ja: フォルダーが正常に作成されました。

en: Folders
ja: フォルダー

en: Forbidden
ja: 権限がありません

en: Format
ja: 形式

en: French
ja: フランス語

en: From Port
ja: ポート番号 (下限)

en: From here you can add and remove members to this project from the list of all available users.
ja: すべての利用可能なユーザー一覧から、このプロジェクトにメンバーを追加または削除できます。

en: From here you can alter the sizing of the current flavor.
ja: 現在のインスタンスタイプのサイズを変更できます。

en: From here you can create a new network.
    In addition a subnet associated with the network can be created in the next panel.
ja: 新しいネットワークを作成できます。
    合わせて、このネットワークに割り当てられたサブネットを次のパネルにおいて作成できます。

en: From here you can create a new project to organize users.
ja: ここから、ユーザーを整理するために新しいプロジェクトを作成できます。

en: From here you can create a new security group
ja: ここから新しいセキュリティグループを作成できます

en: From here you can create a new user and assign them to a project.
ja: ここから、新規ユーザーを作成でき、プロジェクトに割り当てられます。

en: From here you can create a new user to add to this project.
ja: ここからこのプロジェクトに追加する新規ユーザーを作成できます。

en: From here you can define the sizing of a new flavor.
ja: ここから新しいインタスタンスタイプの大きさを定義できます。

en: From here you can edit a project.
ja: プロジェクトを編集できます。

en: From here you can edit quotas (max limits) for the project %(tenant.name)s.
ja: プロジェクト %(tenant.name)s のクォータ (上限値) を設定できます。

en: From here you can edit the project details.
ja: ここからプロジェクトの詳細を編集できます。

en: From here you can edit the user's details, including their default project.
ja: ここから、ユーザーの初期プロジェクトを含め、詳細を編集できます。

en: From here you can modify dashboard settings for your user.
ja: ここからユーザー向けダッシュボードの設定を変更できます。

en: From here you can modify different properties of an image.
ja: イメージのプロパティーを変更します。

en: From here you can set quotas (max limits) for the project.
ja: ここからプロジェクトのクォータ (最大制限) を設定できます。

en: Gateway IP
ja: ゲートウェイ IP

en: Gateway IP (optional)
ja: ゲートウェイ IP (オプション)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ja: ゲートウェイの IP アドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Gigabytes
ja: ギガバイト

en: Help
ja: ヘルプ

en: Home
ja: ホーム

en: Host
ja: ホスト

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Addresses
ja: IP アドレス

en: IP Protocol
ja: IP プロトコル

en: IP Version
ja: IP バージョン

en: IP address %s associated.
ja: IP アドレス %s を割り当てました。

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.1)
ja: ゲートウェイの IP アドレス (例: 192.168.0.1)

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: IP allocation pool
ja: IP 割り当てプール

en: IP version
ja: IP バージョン

en: ISO - Optical Disk Image
ja: ISO - 光学ディスクイメージ

en: Id
ja: ID

en: If VNC console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
ja: VNC コンソールがキーボード入力に対応していなければ、以下のグレーのステータスバーをクリックしてください。

en: Image
ja: イメージ

en: Image Detail
ja: イメージの詳細

en: Image Location
ja: イメージの場所

en: Image Name
ja: イメージ名

en: Image Overview
ja: イメージの概要

en: Image Type
ja: イメージ種別

en: Image was successfully updated.
ja: イメージが正常に更新されました。

en: Images
ja: イメージ

en: Images & Snapshots
ja: イメージ & スナップショット

en: Images &amp; Snapshots
ja: イメージとスナップショット

en: Import Keypair
ja: キーペアの取り込み

en: Info
ja: 情報

en: Injected File Content Bytes
ja: 挿入されたファイルのバイト数

en: Injected Files
ja: 挿入されたファイル

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instance "%s" updated.
ja: インスタンス "%s" を更新しました。

en: Instance Console Log
ja: インスタンスのコンソールログ

en: Instance Count
ja: インスタンス数

en: Instance Detail
ja: インスタンスの詳細

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Overview
ja: インスタンスの概要

en: Instance Snapshot
ja: インスタンスのスナップショット

en: Instance Snapshots
ja: インスタンスのスナップショット

en: Instance Source
ja: インスタンス・ソース

en: Instance VNC Console
ja: インスタンスの VNC コンソール

en: Instances
ja: インスタンス

en: Internal Server Error
ja: 内部サーバーエラー

en: Italiano
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Kernel ID
ja: カーネル ID

en: Key Name
ja: キーペア名

en: Keypair
ja: キーペア

en: Keypair Name
ja: キーペア名

en: Keypair names may only contain letters, numbers, underscores and hyphens.
ja: キーペア名では、アルファベット、数字、アンダースコア、ハイフンだけが使用できます。

en: Keypairs
ja: キーペア

en: Keypairs are ssh credentials which are injected into images when they are launched. Creating a new key pair registers the public key and downloads the private key (a .pem file).
ja: キーペアは、イメージが起動するときに、イメージに挿入される SSH クレディンシャルです。新しいキーペアを作成することにより、公開鍵を登録し、秘密鍵 (.pem ファイル) をダウンロードできます。

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Instance
ja: イメージの起動

en: Launch instance in these security groups.
ja: これらのセキュリティグループにインスタンスを起動します。

en: Launch instance withthese networks
ja: これらのネットワークとともにインスタンスを起動します

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
ja: %(count)s 個の "%(name)s" を起動しました。

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
ja: 複数のインスタンスを起動することは、イメージおよびインスタンスのスナップショットに対してのみサポートされます。

en: Limit
ja: 制限値

en: Log
ja: ログ

en: Log Length
ja: ログ長

en: Logged in as
ja: 次の役割でログインしました

en: Mac Address
ja: MAC アドレス

en: Make a new copy of an existing object to store in this or another container. You may also specify a path at which the new copy should live inside of the selected container.
ja: このコンテナーまたは他のコンテナーに保存するために、既存のオブジェクトの新規コピーを作成します。選択したコンテナーの中で稼働する、新規コピーのパスを指定することもできます。

en: Manage Compute
ja: Compute の管理

en: Manage Floating IP Associations
ja: Floating IP の割り当ての管理

en: Manage Volume Attachments
ja: ボリュームの接続の管理

en: Meta
ja: メタ情報

en: Metadata Items
ja: メタデータ項目

en: Minimum Disk (GB)
ja: 最小ディスク (GB)

en: Minimum Ram (MB)
ja: 最小メモリー (MB)

en: Modified project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更しました。

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
ja: プロジェクトの情報とメンバーを変更しましたが、プロジェクトのクォータを変更できません。

en: Modify Users
ja: ユーザーの変更

en: Monitoring
ja: 監視

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network "%s" was successfully created.
ja: ネットワーク "%s" が正常に作成されました。

en: Network %s was successfully created.
ja: ネットワーク %s が正常に作成されました。

en: Network %s was successfully updated.
ja: ネットワーク %s が正常に更新されました。

en: Network Address
ja: ネットワークアドレス

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ja: ネットワークアドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Network Detail
ja: ネットワークの詳細

en: Network Detail:
ja: ネットワークの詳細:

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network Name (optional)
ja: ネットワーク名 (オプション)

en: Network Overview
ja: ネットワークの概要

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ja: CIDR 形式のネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24)

en: Network list can not be retrieved.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Networking
ja: ネットワーク

en: Networks
ja: ネットワーク

en: No IP addresses available
ja: 利用可能な IP アドレスがありません

en: No floating IP pools available.
ja: Floating IP プールがありません。

en: No images available.
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No instances available
ja: インスタンスがありません

en: No keypairs available.
ja: 利用可能なキーペアがありません。

en: No rules defined.
ja: ルールが定義されていません。

en: No snapshots available.
ja: 利用可能なスナップショットがありません。

en: No users found.
ja: ユーザーが見つかりませんでした。

en: No volumes attached.
ja: ボリュームが接続されていません。

en: Not attached
ja: 未接続

en: Not available
ja: 利用できません

en: Note: this will not affect the resources allocated to any existing instances using this flavor.
ja: 注: このインスタンスタイプを使用している既存のインスタンスに割り当てられたリソースには影響しません。

en: Number of Instances
ja: インスタンス数

en: Number of VCPUs
ja: 仮想 CPU 数

en: Number of Volumes
ja: ボリューム数

en: Number of instances to launch.
ja: 起動するインスタンス数。

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Object Store
ja: オブジェクトストア

en: Object was successfully uploaded.
ja: オブジェクトが正常にアップロードされました。

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Overview
ja: 概要

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Password
ja: パスワード

en: Password must be between 8 and 18 characters.
ja: パスワードは 8 から 18 文字である必要があります。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Pause
ja: 一時停止します

en: Paused
ja: 一時停止しました

en: Please choose a volume, or select %s.
ja: ボリュームを選択してください、または %s を選択してください。

en: Please note:
ja: 注意:

en: Please select an option for the instance source.
ja: インスタンスソースのオプションを選択してください。

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Pool
ja: プール

en: Port
ja: ポート

en: Port %s was successfully created.
ja: ポート %s が正常に作成されました。

en: Port %s was successfully updated.
ja: ポート %s が正常に更新されました。

en: Port Detail
ja: ポートの詳細

en: Port Overview
ja: ポートの概要

en: Port list can not be retrieved.
ja: ポート一覧を取得できません。

en: Ports
ja: ポート

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Post-Creation
ja: 作成後

en: Power State
ja: 稼働状態

en: Primary Project
ja: プライマリ プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project & User
ja: プロジェクト使用状況

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Project Info
ja: プロジェクトの情報

en: Project Members
ja: プロジェクトのメンバー

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project Quotas
ja: プロジェクトのクォータ

en: Project Usage
ja: プロジェクト使用状況

en: Project Usage Overview
ja: プロジェクトの使用量の概要

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Protect and use the key as you would any normal ssh private key.
ja: 通常の SSH 秘密鍵と同じように保護および使用します。

en: Public
ja: パブリック

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ja: QCOW2 - QEMU エミュレーター

en: Quota
ja: クォータ

en: Quota Name
ja: クォータ名

en: Quotas
ja: クォータ

en: RAM (MB)
ja: メモリー (MB)

en: Ramdisk ID
ja: RAM ディスク ID

en: Reboot
ja: 再起動します

en: Rebooted
ja: 再起動しました

en: Release
ja: 解放

en: Released
ja: 解放しました

en: Reload
ja: リロード

en: Remove
ja: 削除します

en: Removed
ja: 削除しました

en: Resume
ja: 再開します

en: Resumed
ja: 再開しました

en: Role
ja: ロール

en: Roles
ja: 役割

en: Root Disk
ja: ルートディスク

en: Root Disk GB
ja: ルートディスク GB

en: Rule
ja: ルール

en: Rules
ja: ルール

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: Scheduled termination of
ja: スケジュール削除

en: Security Group
ja: セキュリティグループ

en: Security Group Rules
ja: セキュリティグループ

en: Security Groups
ja: セキュリティグループ

en: Select Image
ja: イメージの選択

en: Select Instance Snapshot
ja: インスタンスのスナップショットの選択

en: Select Volume
ja: ボリュームの選択

en: Select Volume Snapshot
ja: ボリュームオプション

en: Select a Project
ja: プロジェクトを選択して下さい

en: Select a keypair
ja: キーペアの選択

en: Select a name for your network.
ja: ネットワークの名前を選択してください。

en: Select a project
ja: プロジェクトの選択

en: Select an IP address
ja: IP アドレスの選択

en: Select an instance
ja: インスタンスを選択して下さい

en: Select an instance to attach to.
ja: 接続するインスタンスを選択してください。

en: Select networks for your instance.
ja: インスタンスのネットワークを選択します。

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance.
ja: 選択されたインスタンスと割り当てたい IP アドレスを選択します。

en: Select the user role for the project.
ja: プロジェクトに対するユーザーの役割を選択します。

en: Service
ja: サービス

en: Service Endpoint
ja: サービス・エンドポイント

en: Service Name
ja: サービス名

en: Services
ja: サービス

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Sign Out
ja: ログアウト

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Size
ja: サイズ

en: Size (GB)
ja: 容量 (GB)

en: Size of image to launch.
ja: 起動するイメージの容量。

en: Slash is not an allowed character.
ja: スラッシュ (/) は使用できません。

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ja: スナップショット "%(name)s" がインスタンス "%(inst)s" に対して作成されました

en: Snapshot Name
ja: スナップショット名

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Snapshots preserve the disk state of a running instance.
ja: スナップショットは実行中のインスタンスのディスク状態を保存します。

en: Source
ja: 接続元

en: Source Group
ja: 元グループ

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
ja: "ネットワークアドレス" を指定してください、または "サブネットの作成" チェックボックスを解除してください。

en: Specify an image to upload to the Image Service.
ja: イメージサービスにアップロードするイメージを指定します。

en: Specify the details for launching an instance.
ja: インスタンスを起動するために詳細を指定します。

en: Specs
ja: スペック

en: Start
ja: 開始

en: Status
ja: ステータス

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet "%s" was successfully created.
ja: サブネット "%s" が正常に作成されました。

en: Subnet %s was successfully created.
ja: サブネット %s が正常に作成されました。

en: Subnet %s was successfully updated.
ja: サブネット %s が正常に更新されました。

en: Subnet Detail
ja: サブネットの詳細

en: Subnet ID
ja: サブネット ID

en: Subnet Name (optional)
ja: サブネット名 (オプション)

en: Subnet Overview
ja: サブネットの概要

en: Subnet list can not be retrieved.
ja: サブネット一覧を取得できません。

en: Subnets
ja: サブネット

en: Subnets Associated
ja: 関連サブネット

en: Successfully added rule: %s
ja: ルールを正常に追加しました: %s

en: Successfully created security group: %s
ja: セキュリティグループ %s を正常に作成しました。

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ja: Floating IP の割り当て解除に成功しました: %s

en: Successfully imported public key: %s
ja: 公開鍵を正常に取り込みました: %s

en: Suspend
ja: 休止します

en: Suspended
ja: 休止しました

en: System Panel
ja: システムパネル

en: TCP/UDP: Enter integer value between 1 and 65535. ICMP: enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ja: TCP/UDP: 1 から 65535 の間の整数を入力してください。 ICMP: ICMP コードとして範囲 (-1: 255) の値を入力してください。

en: TCP/UDP: Enter integer value between 1 and 65535. ICMP: enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ja: TCP/UDP: 1 から 65535 の間の整数を入力してください。 ICMP: ICMP 種別として範囲 (-1: 255) の値を入力してください。

en: Task
ja: タスク

en: Terminate
ja: 削除

en: The "Customization Script" field is analogous to "User Data" in other systems.
ja: "カスタマイズ・スクリプト" 項目は他のシステムにおける "ユーザーデータ" と類似しています。

en: The "from" port number is invalid.
ja: 「下限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number is invalid.
ja: 「上限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ja: 「上限」ポート番号は「下限」ポート番号以上でなければいけません。

en: The ICMP code is invalid.
ja: ICMP コードが無効です。

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ja: ICMP コードが範囲 (-1, 255) にありません

en: The ICMP type is invalid.
ja: ICMP タイプが無効です。

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ja: ICMP 形式が範囲 (-1, 255) にありません

en: The chart below shows the resources used by this project in relation to the project's quotas.
ja: 以下の図は、このプロジェクトにより使用されているリソースを、プロジェクトのクォータと関連付けて表示します。

en: The keypair &quot;%(keypair_name)s&quot; should download automatically. If not use the link below.
ja: 以下のリンクを使用しなければ、キーペア &quot;%(keypair_name)s&quot; が自動的にダウンロードされます。

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小ディスク容量。指定されなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The page you were looking for doesn't exist
ja: お探しのページが見つかりません

en: The protocol which this rule should be applied to.
ja: このルールが適用されるプロトコル。

en: The user %s has no role defined for
ja: ユーザー %s が次のものに対して定義された役割がありません

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
ja: ボリューム容量はスナップショット容量 (%sGB) より小さくできません。

en: There are no image sources available; you must first create an image before attempting to launch an instance.
ja: 利用可能なイメージソースがありません。インスタンスを起動しようとする前に、まずイメージを作成する必要があります。

en: To Port
ja: ポート番号 (上限)

en: To specify an allowed IP range, select CIDR. To allow access from all members of another security group select Source Group.
ja: 許可 IP 範囲を指定するには、CIDR を選択してください。他のセキュリティグループのすべてのメンバーからアクセスを許可するには、ソースグループを選択してください。

en: Total Disk
ja: 合計ディスク

en: Total Gigabytes
ja: 合計ギガバイト

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Type
ja: 種別

en: Unable to add rule to security group.
ja: ルールをセキュリティグループに追加できません。

en: Unable to add userto primary project.
ja: プライマリ プロジェクトへユーザーを追加できません。

en: Unable to allocate Floating IP.
ja: Floating IP を割り当てられません。

en: Unable to associate IP address %s.
ja: IP アドレス %s を割り当てられません。

en: Unable to attach volume.
ja: ボリュームを接続できません。

en: Unable to copy object.
ja: オブジェクトをコピーできません。

en: Unable to create container.
ja: コンテナーを作成できません。

en: Unable to create flavor.
ja: インタスタンスタイプを作成できません。

en: Unable to create keypair: %(exc)s
ja: キーペアを作成できません: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create new image.
ja: 新しいイメージを作成できません。

en: Unable to create project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を作成できません。

en: Unable to create security group.
ja: セキュリティグループを作成できません。

en: Unable to create snapshot.
ja: スナップショットを作成できません。

en: Unable to create user.
ja: ユーザーを作成できません。

en: Unable to create volume snapshot.
ja: ボリュームのスナップショットを作成できません。

en: Unable to create volume.
ja: ボリュームを作成できません。

en: Unable to disassociate floating IP.
ja: Floating IP の割り当てを解除できません。

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ja: EC2 認証情報を取得できません。

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の VNC コンソールを取得できません。

en: Unable to get log for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のログを取得できません。

en: Unable to get quota info.
ja: クォータ情報を取得できません。

en: Unable to get unique ID for new flavor.
ja: 新しいインタスタンスタイプの一意な ID を取得できません。

en: Unable to import keypair.
ja: キーペアをインポートできません。

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
ja: %(count)s 個の "%(name)s" を起動できません。

en: Unable to list containers.
ja: コンテナーの一覧を表示できません。

en: Unable to load the specified snapshot.
ja: 指定されたスナップショットを読み込めません。

en: Unable to modify project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更できません。

en: Unable to retrieve attachment information.
ja: 接続情報を取得できません。

en: Unable to retrieve container list.
ja: コンテナーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve default quota values.
ja: クォータの初期値を取得できません。

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の詳細を取り出せません。

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor data.
ja: インタスタンスタイプのデータを取得できません。

en: Unable to retrieve flavor list.
ja: インタスタンスタイプ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ja: Floating IP アドレスを取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to retrieve image details.
ja: イメージの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve image list.
ja: イメージの一覧を取り出せません。

en: Unable to retrieve image.
ja: イメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve images for the current project.
ja: 現在のプロジェクト向けのイメージを取得できません。

en: Unable to retrieve images.
ja: イメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance details.
ja: インスタンスの詳細を取り出せません。

en: Unable to retrieve instance flavors.
ja: インスタンスのタイプを取得できません。

en: Unable to retrieve instance list.
ja: インスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance size information.
ja: インスタンスの容量情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance tenant information.
ja: インスタンスのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance.
ja: インスタンス情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instances.
ja: インスタンスを取得できません。

en: Unable to retrieve keypair list.
ja: キーペアリストを取得できません。

en: Unable to retrieve keypairs.
ja: キーペアを取得できません。

en: Unable to retrieve list of security groups
ja: セキュリティグループの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
ja: ボリュームのスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve list of volumes.
ja: ボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve network details.
ja: ネットワークの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network.
ja: ネットワークを取得できません。

en: Unable to retrieve networks.
ja: ネットワークを取得できません。

en: Unable to retrieve object list.
ja: オブジェクトの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve object.
ja: オブジェクトを取得できません。

en: Unable to retrieve port details
ja: ポートの詳細を取得できません

en: Unable to retrieve port details.
ja: ポートの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve project details.
ja: プロジェクトの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve project information.
ja: プロジェクトの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project list.
ja: プロジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve public images.
ja: 公開イメージを取得できません。

en: Unable to retrieve quota information.
ja: クォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve role information.
ja: 役割の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve security group.
ja: セキュリティグループ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve security groups.
ja: セキュリティグループを取得できません。

en: Unable to retrieve snapshots.
ja: スナップショット情報を取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details.
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve tenant list.
ja: プロジェクトリストを取得できません。

en: Unable to retrieve usage information.
ja: 使用情報を取得できません。

en: Unable to retrieve user list.
ja: ユーザー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ja: ユーザー一覧を取得できません。後ほど再びお試しください。

en: Unable to retrieve user roles.
ja: ユーザーの役割を取得できません。

en: Unable to retrieve users.
ja: ユーザーを取得できません。

en: Unable to retrieve volume details.
ja: ボリュームの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume information.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume list.
ja: ボリューム一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ja: ボリュームのスナップショット情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ja: ボリューム / インスタンスの接続情報を取得できません

en: Unable to set project quotas.
ja: プロジェクトのクォータを設定できません。

en: Unable to update %(attributes)s for the user.
ja: ユーザーの %(attributes)s を更新できません。

en: Unable to update flavor.
ja: インタスタンスタイプを更新できません。

en: Unable to update image "%s".
ja: イメージ "%s" を更新できません。

en: Unable to update instance.
ja: インスタンスを更新できません。

en: Unable to update user.
ja: ユーザーを更新できません。

en: Unable to upload object.
ja: オブジェクトをアップロードできません。

en: Unicode is not currently supported for object copy.
ja: オブジェクトのコピーで Unicode は現在サポートされていません。

en: Unknown instance
ja: 未知のインスタンス

en: Unknown instance (None)
ja: 未知のインスタンス (None)

en: Unpause
ja: 再開します

en: Unpaused
ja: 再開しました

en: Update Image
ja: イメージの更新

en: Update Instance
ja: インスタンスの更新

en: Update Network
ja: ネットワークの更新

en: Update Port
ja: ポートの更新

en: Update Project
ja: プロジェクトの更新

en: Update Quota
ja: クォータの更新

en: Update Subnet
ja: サブネットの更新

en: Update User
ja: ユーザーの更新

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated flavor "%s".
ja: インタスタンスタイプ "%s" を更新しました。

en: Upload Object
ja: オブジェクトのアップロード

en: Upload Object To Container
ja: オブジェクトのコンテナーへのアップロード

en: Upload Objects
ja: オブジェクトのアップロード

en: Uptime
ja: 起動時間

en: Usage Overview
ja: 使用状況

en: Usage Summary
ja: 使用状況

en: Use snapshot as a source
ja: ソースとしてスナップショットの使用

en: User
ja: ユーザー

en: User "%s" was successfully created.
ja: ユーザー "%s" を作成しました。

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Settings
ja: ユーザーの設定

en: User has been updated successfully.
ja: ユーザーが正常に更新されました。

en: Users
ja: ユーザー

en: Users For Project
ja: プロジェクトのユーザー

en: Users for Project
ja: 所属ユーザー

en: VCPU
ja: 仮想 CPU

en: VCPU Hours
ja: 仮想 CPU 時間

en: VCPUs
ja: 仮想 CPU

en: VNC Console
ja: VNC コンソール

en: VNC console is currently unavailabe. Please try again later.
ja: VNC コンソールが現在利用できません。後から再びお試しください。

en: View Container
ja: コンテナーの表示

en: View Full Log
ja: 全てのログの表示

en: View Log
ja: ログの参照

en: View Usage
ja: 使用状況の表示

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume Detail
ja: ボリュームの詳細

en: Volume Details
ja: ボリュームの詳細

en: Volume Name
ja: ボリューム名

en: Volume Options
ja: ボリュームの詳細

en: Volume Overview
ja: ボリュームの概要

en: Volume Quotas
ja: ボリュームのクォータ

en: Volume Snapshot
ja: ボリュームスナップショット

en: Volume Snapshots
ja: ボリュームスナップショット

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda').
ja: ボリュームのマウントポイント (例 'vda' と指定すると '/dev/vda' にマウントされます)。

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
ja: ボリューム容量はスナップショット容量 (%sGB) と同じか大きくなければいけません。

en: Volumes
ja: ボリューム

en: Volumes Attached
ja: 接続されているボリューム

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
ja: ボリュームは、インスタンスに接続できるブロックデバイスです。

en: Which keypair to use for authentication.
ja: 認証に使用するキーペアを選択してください。

en: You are already using all of your available volumes.
ja: すでに利用可能なすべてのボリュームを使用しています。

en: You are viewing data for the future, which may or may not exist.
ja: 結果が反映されるまで時間がかかります。しばらくお待ち下さい。

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
ja: ネットワークのポートを作成できます。接続するデバイス ID を指定すると、指定されたデバイスが作成されたポートに接続されます。

en: You can create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network WITHOUT a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
ja: 新しいネットワークに関連付けるサブネットを作成できます。この場合、「ネットワークアドレス」を指定する必要があります。サブネットなしでネットワークを作成したければ、「サブネットの作成」チェックボックスをチェック解除します。

en: You can create a subnet for the network. Any network address can be specified unless the network address does not overlap other subnets in the network.
ja: ネットワークのサブネットを作成できます。ネットワークアドレスがネットワークにあるサブネットと重ならない限り、あらゆるネットワークアドレスを指定できます。

en: You can customize your instance after it's launched using the options available here.
ja: ここで利用可能なオプションを使用して起動した後でインスタンスをカスタマイズできます。

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
ja: 現在ログインしているユーザーを無効化できません。

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ja: アドレスを入力ミスしたか、またはページが移動しました

en: You may update the editable properties of your instance here.
ja: ここからインスタンスの編集可能なプロパティーを更新できます。

en: You may update the editable properties of your network here.
ja: ここからネットワークの編集可能なプロパティーを更新できます。

en: You may update the editable properties of your port here.
ja: ここからポートの編集可能なプロパティーを更新できます。

en: You may update the editable properties of your subnet here.
ja: ここからサブネットの編集可能なプロパティーを更新できます。

en: Your image %s has been queued for creation.
ja: イメージ %s が作成のためにキューに入れられました。

en: email
ja: メール

en: instance
ja: インスタンス

en: name
ja: 名前

en: on
ja: の

en: password
ja: パスワード

en: primary project
ja: 主プロジェクト
